3 mõtet, kuidas telefoniga paremini läbi saada
Esimene samm lahenduse suunas on probleemi tunnistamine. Juba 2019 läbi viidud uuringus arvas 61% Eesti 18-24 aastastest noortest, et neil on nutisõltuvus. Pärast esimest sammu algab teekond tervisliku suhteni nutilefoniga. Harjumuste juurde, kus iga vaba hetk ei pea mööduma helendavat ekraani näppides.
Jälgi millal haarad nutitelefoni järele
Kas sinu päevaste tegevuste juures on moment, millal justkui Pavlovi refleksist telefoni haarad? Esmalt proovi neid momente endas ära tunda ja mitte kohe alustada iseenese lauskeelamisega. Proovi endas selgusele jõuda, miks just kindlatel momentidel haarad alateadlikult nutitelefoni? Selleks võib olla igavus, stressisituatsioon, kõrvaltegevuse otsimine või paljud muud põhjused. Kui suudad iseendas leida need momendid, kui nutitelefon kompenseerib, asendab või leevendab mõnda sinu emotsiooni, saad seda emotsiooni teadlikult juhtida ja ühel hetkel ilma nutitelefonita hakkama saada. Lõunalauas võid vaadata ka aknast välja või pidada nutivaba vestlust ja tualetis ei pea lugema alati uudiseid jne (kusjuures 96% Z-generatsiooni esindajatest käib alati WC-s mobiiliga).
Tee teadlik valik nutivabaks ajaks igas päevas
Harjumused muutuvad ebatervislikuks, kui nende kogus läheb elus liiga suureks või hakkavad need häirima tavapärast elu. Sellepärast tasub nutimaailma kogust oma igapäevases elus vähendada igal juhul, sest kui telefonid olid meie taskus oluliselt juhmimad, sai kõik asjad samamoodi aetud. Saadi kohvikus kokku, mindi välja jalutama ja käidi kohtingutel ka enne Tinderit. Selleks võikski mõtestada, et kui minna jalutama, siis ei ole telefoni kaasa vaja tegelikult võtta. Lepi endaga kokku, et hommikul kasutad telefoni ainult siis kui kõik enne tööleminemist vajavad asjad on tehtud jne. Nutivaba periood aitab paremini panna tegevusi perspektiivi, suunata mõtteid uutele radadele, inimestega päris elus suhelda ja palju muud.
Hoia oma fookust
Kui teadlik aeg nutivabaks tegevuseks on hea algus, siis järgmine samm on fokusseerida ennast ühele ülesandele või eesmärgile ja see saavutada ning vahepeal nutitelefoni mitte näppida. Erinevate lähenemiste kohaselt on efektiivseks tööperioodiks ideaalne 40-minutiline periood. Pärast seda tuleks ikka korraks ennast värskendada, kas see just nutitelefoni seltsis peab sündima on eraldi küsimus, aga kui juba 40-minutit oled edukalt keskendunud oma ülesandele ilma nutimaailma sukeldumata, siis on see juba hea tulemus.